Utrata włosów u psów: Przyczyny, Objawy i Możliwości Leczenia

Wpis dodany przez KlubPrzyjaciółZwierząt · 02-02-23
wypadanie sierści u psów

Utrata włosów może być źródłem niepokoju dla każdego właściciela zwierzęcia. Jeśli Twój pies zaczyna tracić włosy, ważne jest, aby zrozumieć możliwe przyczyny, rozpoznać objawy i wiedzieć, co robić. Wypadanie sierści u psów może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym pasożytami, alergiami, zaburzeniami hormonalnymi i infekcjami. Niezależnie od przyczyny, niezbędna jest szybka pomoc lekarska. Ponadto, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby złagodzić objawy i zapobiec dalszej utracie włosów. Znając przyczyny, objawy i możliwości leczenia, możesz podjąć niezbędne kroki, aby pomóc swojemu psu odzyskać zdrową i pełną sierść.

Przyczyny wypadania sierści u psów

Podobnie jak w przypadku ludzi, istnieje wiele powodów, dla których pies może zacząć tracić włosy. Najczęstsze przyczyny związane są z kwestiami dietetycznymi, medycznymi, a także w przypadku stresu.

Przyczyną wypadania włosów u psów może być złe odżywianie. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak pewne sztuczki pomagają psom uzyskać lepsze jedzenie? Kiedy pies jest gotowy do jedzenia, możesz użyć smakołyku, aby skłonić zwierzę do siedzenia, leżenia lub stania. Jeśli jednak Twój pies nie jest w pełni odżywiony, może nie otrzymywać wartości odżywczych, których potrzebuje do utrzymania zdrowej sierści i skóry. Jeśli pies nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych, może być bardziej prawdopodobne, że zacznie doświadczać utraty włosów.

Ponadto, słabej jakości karma może zawierać zbyt dużo sodu lub konserwantów, co może prowadzić do zwiększonego stresu, a w niektórych przypadkach do utraty włosów. Na przykład, jeśli dieta psa zawiera zbyt dużo sodu, zatrzymanie wody spowodowane tym pierwiastkiem może spowodować, że pies będzie miał tłustą skórę, co może prowadzić do utraty włosów.

Objawy wypadania sierści u psów

Jak wspomniano powyżej, wypadanie włosów u psów może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym złym odżywianiem, pasożytami i alergiami. Jeśli przyczyna utraty włosów u psa nie jest od razu zrozumiała, lekarz weterynarii może wykonać badania krwi i skóry, próbując wykryć podstawową przyczynę. W większości przypadków objawy utraty włosów u psów nie stanowią zagrożenia dla życia. Co więcej, możliwe jest leczenie podstawowej przyczyny i zapobieganie dalszej utracie włosów.

Możesz zacząć zauważać, że Twój pies jest mniej aktywny niż zwykle. Czasami pies może być mniej zainteresowany żuciem lub zabawą niż zwykle. Twój pies może więcej spać, mniej jeść lub wykazywać senność.

psy wypadanie wlosow

Diagnoza i leczenie problemu

Wypadanie włosów u psów jest często związane z problemem medycznym. Kiedy Twój pies zaczyna tracić włosy, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza, aby zapobiec dalszej utracie włosów. Nieleczona choroba może doprowadzić do znacznego zmniejszenia się okrywy włosowej psa, co może potencjalnie powodować jego dyskomfort.

Po uzyskaniu pomocy lekarskiej, lekarz weterynarii przeprowadzi dokładne badanie psa, w tym szczegółowy przegląd historii choroby i stanu zdrowia psa. Lekarz weterynarii wykona również pełne badanie krwi i może zlecić inne badania, próbując odkryć przyczynę utraty włosów przez psa. W niektórych przypadkach pies może zostać skierowany do specjalisty, takiego jak dermatolog lub dietetyk weterynaryjny, który może zalecić zmiany w diecie, które pomogą Twojemu psu odzyskać zdrową sierść.

Jak zapobiegać wypadaniu sierści?

Zapobieganie wypadaniu włosów u psów polega na zapewnieniu psu odpowiednich składników odżywczych. Jak wspomniano powyżej, jeśli Twój pies nie jest odpowiednio karmiony, prawdopodobnie doświadczy utraty włosów. Ponadto pamiętaj o regularnym czyszczeniu zębów i czesaniu sierści psa.

Inną ważną strategią zapobiegania jest utrzymanie czystego środowiska dla Twojego psa. Środowisko Twojego psa może odgrywać rolę w wypadaniu włosów. Na przykład, jeśli Twój pies był narażony na działanie alergenów takich jak sierść (wysuszona sierść psa) lub pyłki traw, alergeny te mogą powodować wypadanie włosów u Twojego psa.

Jeśli Twój pies był narażony na kontakt z rasami o wysokim współczynniku zrzucania sierści, lub jeśli Twój pies był nadmiernie narażony na ciepło lub zimno, zwiększone zrzucanie sierści może spowodować utratę włosów przez Twojego psa.